تبلیغات
علوم کامپیوتر دانشگاه فسا
    RSS
» راهنمای معماری و اصول سیستم های کامپیوتری ( یکشنبه 2 اسفند 1394 )
» جلسات کتابخوانی عم قزی ( یکشنبه 4 بهمن 1394 )
» کتاب مسافر ( چهارشنبه 16 دی 1394 )
» اردوی علمی الکامپ ( یکشنبه 15 آذر 1394 )
» نمایشگاه کتاب ( یکشنبه 1 آذر 1394 )
» اعضاء شورای مرکزی ( چهارشنبه 27 آبان 1394 )
» اطلاعیه رای گیری اعضای شورای مرکزی ( چهارشنبه 20 آبان 1394 )
» بی مصرف های پر ادا و اصول... ( سه شنبه 19 آبان 1394 )


پردازش ابری یا Cloud Computing ، در یک نگاه سعی دارد این امکان را فراهم سازد که کاربران بجای خریداری و نصب نرم افزار ها بر روی سیستمشان ، از این نرم افزارها بصورت آنلان و اشتراکی استفاده نمایند. قبلاً نمونه این کارها را در سرویس هایی مثل جیمیل و یاهو میل دیده ایم ، ولی پردازش ابری قدری جلوتر گام نهاده است.

پردازش ابری جایی است که تمامی کسب و کار و کلیه کارمندان ، کارهای کامپیوتری خود را با استفاده از محصولات نرم افزاری اجاره ای آنلاین انجام دهند. تمامی کارها از قبیل پردازش ها و ذخیره سازی فایلها ، در محیط ابری اینترنت انجام خواهد شد و کاربران می توانند هر روز به این محیط ابری متصل شده و کارهای خود را انجام دهند.

 


پردازش ابری به دو دسته ی کلی زیر تقسیم بندی می شود :

1 - نرم افزار به عنوان یک سرویس یا Software as a service یا به اختصار SaS

2 - پلتفرم به عنوان یک سرویس یا Platform as a service یا به اختصار PaS 

هر دو دسته بالا ، مدل کسب و کاری را توصیف میکنند که کاربر به یک قطب مرکزی وارد شده و  از محصولات نرم افزاری مورد نیاز خود استفاده میکند. کاربر تنها وقتی که آنلاین باشد و توسط مرورگر وب می تواند از نرم افزارها و فایلهای خود استفاده نماید. این شبیه ایده ی استفاده از ترمینال ها در ابر کامپیوتر هاست ، ولی پردازش ابری در مرکز خود ، شامل یک شبکه ی بسیار بزرگتر از کامپیوترهای پردازشگر می باشد.

مثالی از پردازش ابری - نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaS) :

بجای خریدن نرم افزار مایکروسافت ورد به قیمت 300 دلار ، یک مدل پردازش ابری ، یک نرم افزار واژه پرداز آنلاین را به ازای ماهی 5 دلار به شما اجاره میدهد. نیازی نیست که هیچ نرم افزار اضافه ای روی سیستم خود نصب کنید و یا برای استفاده از نرم افزار اجاره شده ، به محدود به کامپیوتر خانگی خود نمی شوید. بلکه میتوانید از هر سیستمی ، با استفاده از یک مرورگر مدرن وب ، به سرویس مورد نظر لاگین نموده و از آن استفاده کنید.

مزایای پردازش ابری :

مهمترین مزیت پردازش ابری ، کاهش هزینه ها برای اعضای آن می باشد.

توسعه دهندگان نرم افزار ، مجبور نیستند ساعتها وقت را برای پشتیبانی تلفنی صرف کنند. برای بروز رسانی و رفع اشکال برنامه ، کافیست تنها یک نسخه از برنامه که بر روی سرور قرار دارد را بروز نمایند.

معایب پردازش ابری :

ریسک پردازش ابری در این است که کاربران باید نسبت به شرکت خدمات دهنده اعتماد بالایی داشته باشند.

فایلهای کاربران ممکن است محرمانه باشد و همچنین ممکن است ارائه ی سرویس دچار اختلال شود.


منبعدسته بندی : امنیت و اطلاعات کامپیوتری ,

درباره ما

    سلام.ما دانشجویان رشته علوم کامپیوتر دانشگاه فسا هستیم.هدف وبلاگ به اشتراک گذاشتن دست نوشته های ما درباره ی رشته ی علوم کامپیوتر و مباحث دیگر می باشد.

    ایجاد کننده وبلاگ : سینا زندی